Facebook Like

Follow me on Twitter

Wednesday, February 29, 2012

Schnucks/Hilander/Logli Coupon Matchup for ad valid 2/29/12 - 3/6/12


Schnucks/Hilander/Logli Coupon Matchup
Ad Valid 2/29/12 - 3/6/12
(This matchup is also good for the Missouri area whose ad starts 2/27/12)

**Note:  The Rockford, IL area stores double coupons everyday up to $0.55, other stores may not.  They will double up to 3 identical coupons.  Ask your store manager or see your local ad for your store’s coupon policy.  Price in parenthesis is the price each if your store doubles to $0.55, first price listed is price after face value of coupon.

Be sure if you are a Facebook user, to join Schnucks fan page https://www.facebook.com/Schnucks.  On Wednesdays they have the Wednesday Wow coupons that you can print.  These items are usually items that are already on sale.  Also, usually about once a week Schnucks gives us the Dinner Time Drive specials.  For example, past DTD have been a pizza, bag of salad, and 2 ltr of soda for $5!  I love these!!

The prices listed below are based off the Missouri ad that comes out on Mondays.  These may be different in the Rockford ad and this post will be re-published on Wednesday mornings with any changes.  This is to give our Missouri area readers, whose ad starts on Monday, their matchups in a timely manner.  Also, this gives us Rockford area shoppers time to get our coupons in order.  You may also choose to order coupons from sources such as My Coupon Hunter or eBay!  


* Some items not available in some stores. We reserve the right to limit quantities. For all Buy One Get One Free offers there is a limit of 2 free items with the purchase of 2



•Betty Crocker Muffin Mix or Premium Brownie Mix [$2.29]- 15.2-19.5 oz. pkg.Selected varieties
-$0.75/2 Betty Crocker Supreme or Dessert Brownie Mix - 2/5 GM
Final Price: $1.92 each wyb 2

•Betty Crocker Warm Delights, Angel Food Cake or Cookie Mix [Sale 2 for $4] - 2.46-3.35 oz. pkg. - Warm Delights, 16-17.5 oz. pkg. Angel Food cake or cookie mixSelected varieties
-$0.40/1 Betty Crocker Cookie Mix 17.5 oz + - 2/5 GM
Final Price:  $1.60 ($1.20) each

•Campbell's Condensed Soups [10 for $10 Mix & Match]- 10.05-11.5 oz. canSelected varieties
-$0.40/4 Campbell's Condensed "Great for Cooking" - 1/15 SS
-$0.40/3 Cambell's Condensed Soups (excl Great for Cooking, Chicken Noodle, Tomato) - 1/8 SS
-$0.40/3 Cambell's Condensed Soups (excl Great for Cooking, Chicken Noodle, Tomato) - 2/12 SS
Final Price:  as low as $0.87 ($0.73) each wyb 3

•Chex Mix Snack Mix [Sale 2 for $4] - 7-9 oz. pkg.Selected varieties
-$0.50/2 Chex Mix 4.5 oz+ - 1/8 GM (EXPIRES 3/3)
-$0.40/2 Chex Mix 4.5 oz + - 1/29 SS
-$0.40/2 Chex Mix 4.5 oz + - 2/26 SS
Final Price:  as low as $1.75 ($1.50) each wyb 2
**NOTE:  Between 2/20/12 and 3/18/12 the following coupon should print out at checkout.  If you buy 3 Chex Mix 4.5 oz or larger get $1.00 coupon, buy 4 get a $2.00 coupon, or buy 5 or more and get $3.00 off your next shopping order

•Diet Pepsi or Pepsi [3 for $11.97] - 12 pack - 12 oz. cans,6 pack - 24 oz. bottles8 pack - 12 oz. bottles or8 pack - 7.5 oz. cansAll varieties
-$2/2 Pepsi Brand mini cans, 7.5 oz 8 pks - 2/26 (PEPSICO)
Final Price: $2.99 each wyb 2

•Fritos or Cheetos Snacks [2 for $4]- 8.5-10.5 oz. bagSelected varieties including 9 oz. can - Fritos dip
-$1.50/3 bags of Cheetos and/or Fritos 8 oz+ - 2/26 (PEPSICO)
Final Price:  $1.50 each wyb 3

•General Mills Cereals [2 for $4] - 8.9 oz. box - Original Cheerios, 10.7-10.9 oz. boxTrix or Wheaties,11.8-12 oz. box - Cocoa Puffs or Golden Grahams
-$1/3 General Mills Cereal - 2/5 GM
Final Price: $1.67 each wyb 3

•Gevalia Kaffe Coffee [$6.99] - 12 oz. pkg.
-$2/1 Gevalia Coffee 12 oz+ bag - 2/26 SS
Final Price:  $4.99 each

•Hungry Jack Syrup [$2.98]- 27.6 oz. bottle
-Buy 1 Hungry Jack syrup get 1 Hungry Jack Easy Pouch FREE
Final Price:  $2.98, get a free Hungry Jack Easy Pouch

•Keebler Toasteds, Cheez-Its, Wheatables or Krispy Crackers [$1.89] - 8-16 oz. pkg.Selected varieties
-$1/2 Keebler/Sunshine Crackers - 1/29 RP
Final Price:  $1.39 each wyb 2

•Kraft Fresh Take Cheese & Bread Crumb Mix [2 for $4]- 6 oz. pkg.Selected varieties
-$1/1 Kraft Fresh Take - 2/26 SS
Final Price:  $1 each
**NOTE:  When you buy 2 Kraft Milk Bites and/or Kraft Fresh Take (or one of each) you will receive a coupon that prints at checkout for $1 off

•Kraft Milk Bite Milk & Granola Bars [$2.78]- 6.15 oz. pkg.Selected varieties
-$0.75/1 Kraft Milk Bite - 2/26 SS
Final Price:  $2.03 each
**NOTE:  When you buy 2 Kraft Milk Bites and/or Kraft Fresh Take (or one of each) you will receive a coupon that prints at checkout for $1 off

•Nabisco Oreos or Snack Crackers [2 for $5]- 5.5-16 oz. pkg. Selected varieties including Wheat Thins, Triscuits, Ritz and more
-$1/2 Nabisco Crackers
Final Price:  $2.00 each wyb 2

•Nature Valley Granola Thins or Granola Bars [Sale 2 for $5]- 6-8.9 oz. pkg.Selected varieties
-$0.75/2 Nature Valley Granola Bars 6ct, Granola Nut Clusters or Granola Thins - 1/8 GM
-$0.50/2 Nature Valley Granola Bars 6ct, Granola Nut Clusters or Granola Thins - 2/5 GM
Final Price:  as low as $1.75 ($1.50) each wyb 2
**NOTE:  Between 2/20/12 and 3/18/12 the following coupon should print out at checkout:  If you buy 3 Nature Valley Granola Bars, Granola Nut Clusters, or Granola Thins get $1.00 coupon, buy 4 get a $2.00 coupon, or buy 5 or more and get $3.00 off your next shopping order

•Old El Paso Tortilla Stuffers or Dinner Kits [2 for $5] - 8.4-19.2 oz. pkg.Selected varieties
-$0.50/1 Old El Paso Product (excl refrigerated, frozen, or soup) - 1/29 SS
Final Price:  $2.00 ($1.50) each

•Pedialyte [2 for $10]- 1 liter bottle4 ct. pkg. - Singles or16 ct. pkg. - Freezer popsSelected varieties
-$1.50/1 Pedialyte Product - 10/2 SS
Final Price:  $3.50 each

•Planters Nut-rition Nuts [Sale $4.49]- 8.25-10.25 oz. pkg.Selected varieties
-$1/1 Planters NUT-rition Product 8.75-10.25 oz - 1/8 SS
Final Price:  $3.49 each

•Progresso Vegetable Classics Soups [10 for $10 Mix & Match]- 18-19 oz. canSelected varieties
-$1/4 Progresso Soups - 1/8 GM (EXPIRES 3/3)
-$1/4 Progresso Soups - 2/5 GM
-$1/4 Progress Soups - 2/26 SS
Final Price:  $0.75 each wyb 4

•Quaker Cookies [2 for $4]- 8.8-9.3 oz. pkg.Selected varieties
-$0.75/1 Quaker Soft Baked Bars - 2/19 RP
Final Price:  $1.25 each

•Quaker Instant Oatmeal [Sale 2 for $5]- 11.2-15.1 oz. pkg. Selected varieties
-$1/3 Quaker Cereal or Instant Oatmeal - 2/26 (PEPSICO)
Final Price:  $2.17 each wyb 3

•Quaker Life or Cap'n Crunch Cereals [$1.88] - 12.5-14 oz. box Selected varieties
-$1/3 Quaker Cereal or Instant Oatmeal - 2/26 (PEPSIco)
Final Price:  $1.55 each wyb 3

•Ruffles Potato Chips [2 for $5] - 8.5-10 oz. bag Selected varieties
-$0.55/1 Ruffles Potato chips 9 oz + - 2/26 (PEPSICO)
Final Price:  $1.95 ($1.40) each

•Snapple [2 for $10] - 6 pack - 16 oz. bottles All varieties
-$1/1 Snapple 6 pack - 2/26 SS
Final Price:  $4 each

•Uncle Ben's Country Inn Rice Dishes [10 for $10 Mix & Match]- 6 oz. pkg. - All varieties
-B3G1Free - Buy 3 Uncle Ben's Country Inn Rice Dishes get 1 Uncle Bens Ready Rice FREE

•Valley Fresh Chunk Chicken [Sale $2.19]- 10 oz. can
-$1/2 Valley Fresh Natural Chicken Breast - 1/8 SS
Final Price:  $1.69 each wyb 2

•Band-Aid Bandages [2 for $5]- 10-80 ct. pkg.Selected varieties
-$1.50/2 when you buy Neosportin AND Band-Aid Products - 1/8 SS
-$1/2 Band-Aid products - 2/26 SS
Final Price:  $2.00 each when you buy just Band-Aids

•Beneful Prepared Meals Dog Food [10 for $10 Mix & Match]- 10 oz. pkg.Seleced varieties
-B4G2 Purina Beneful Prepared Meals - 2/19 RP
Final Price:  $0.67 each wyb 6

•Cheer or Gain Liquid Laundry Detergent [$4.99] - 24-32 loadsSelected varieties
-$2/1 cheer Detergent - 2/19 RP
-$0.50/1 Gain - 2/19 RP
Final Price:  $2.99 each for Cheer - $4.59 ($3.99) for Gain

•Kleenex Facial Tissue [10 for $10 Mix & Match]- 70-110 ct. boxSelected varieties
-$0.50/3 Kleenex 50ct or larger - 2/12 SS
Final Price: $0.83 ($0.67) each wyb 3

•Pupperoni or Milkbone Dog Treats [2 for $6]- 4.8-5.6 oz. pkg. - Pupperoni or 18-26 oz. pkg. - MilkboneSelected varieties
-$1.50/2 Milk-bone dog snacks - 2/19 RP
Final Price:  $2.25 each wyb 2

•Schick Hydro Razor [$8.99]- 1 ct. pkg.
-$2/1 Schick Hydro Razor - 2/12 SS, 2/26 SS
-$1/1 Schick Hydro Razor
Final Price:  $6.99 each

•Schick Hydro Silk Razor Refill [Sale $14.99]- 4 ct. pkg.
-$4/1 Schick Hydro Silk Razor or Refill - 2/26 SS
Final Price:  $10.99 each

•Dannon Yogurt [10 for $5] - 6 oz. cup - All flavors except Greek
-$0.40/6 Dannon Light and Fit Single Serve - 1/29 SS
Final Price:  $0.43 ($0.37) each wyb 6

•Yoplait Original, Splitz or Fiber One Yogurt [2 for $4]- 4 ct. pkg.Selected varieties
-Yoplait Splitz - $0.75/2 - 1/8 GM, 2/5 GM
Final Price:  $1.63 each wyb 2

•Totino's Pizzas or Pizza Rolls [8 for $10]- 15 ct. pkg. - Pizza rolls or9.8-10.9 oz. pkg. - PizzasAll varieties
-$0.75/3 Totinos Crisp Crust Party Pizza - 1/8 GM, 1/29 GM, 2/26 SS
-$1.00/5 Totino's® Crisp Crust Party Pizza® Products
-$0.40/2 Totinos Pizza Rolls - 12/11 SS, 1/8 GM, 1/29 SS
Final Price:  $1.00 each wyb 3 for Pizzas - $1.05 ($0.85) each wyb 2 for pizza rolls

•Hillshire Farm Smoked Sausage [$2.79] - 14-16 oz. pkg.All varieties
-$1/2 Hillshire Farm Smoked Sausage - 1/29 RP
Final Price:  $2.29 each wyb 2

•California Cuties Sweet Seedless Mandarins [$4.99]- 3 lb. pkg.
-$0.45/1 3lb bag of Cuties - 2/26 SS
Final Price:  $4.54 ($4.09) each


**Disclaimer: This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for further information.

No comments:

Post a Comment