Facebook Like

Follow me on Twitter

Monday, February 27, 2012

Schnucks/Logli/Hilander Coupon Matchup 2/22/12 to 2/28/12


Schnucks/Logli/Hilander Matchup
Rockford, IL  Area
Ad valid 2/22/12 - 2/28/12

**Note:  The Rockford, IL area stores double coupons everyday up to $0.55, other stores may not.  They will double up to 3 identical coupons.  Ask your store manager or see your local ad for your store’s coupon policy.  Price in parenthesis is the price each if your store doubles to $0.55, first price listed is price after face value of coupon.

Be sure if you are a Facebook user, to join Schnucks fan page https://www.facebook.com/Schnucks.  On Wednesdays they have the Wednesday Wow coupons that you can print.  These items are usually items that are already on sale.  Also, usually about once a week Schnucks gives us the Dinner Time Drive specials.  For example, past DTD have been a pizza, bag of salad, and 2 ltr of soda for $5!  I love these!!


* Some items not available in some stores. We reserve the right to limit quantities. For all Buy One Get One Free offers there is a limit of 2 free items with the purchase of 2.

Campbell's Tomato Soup [10 for $6] - 10.75 oz. can
-$0.40/4 Campbell's Tomato or Chicken Noodle - 2/12 SS, 1/8 SS
Final Price: $0.50 ($0.40) ea wyb 4

Chi-Chi's Salsa [2 for $6] - 24 oz. jar - mild or medium
-$1/2 Chi-Chi's Salsa 12 oz + - 1/8 SS
Final Price: $2.50 ea wyb 2

Chi-Chi's, Dinty Moore or Hormel Compleats Meals [2 for $4] - 10 oz. pkg.Selected varieties
-$1/2 Hormel Compleats - 2/12 SS
-$1 off Hormel Compleats
-$1/2 Hormel Compleats Kids - 2/12 SS
-$1/2 Hormel Compleats Kids
Final Price: $1.50 ea wyb 2

Famous Amos or Keebler Cookies [2 for $4] - 6.6-15 oz. pkg. - Choose from Keebler Chips Deluxe, L.L. Fudge, Sandies and moreSelected varieties
-$0.55/1 Keebler Fudge Stripe Dark Chocolate Cookies - 2/19 SS
-$0.55/2 Keebler Cookies - 2/19 SS
Final Price: As low as $1.45 ($0.90) ea for Keebler Fudge Stripe Dark Chocolate

Frito Lay Doritos or Lay's [$2.88 each] - 10-11.5 oz. bag - Selected varieties including 15-15.75 oz. jar - Tostitos or Ruffles dip.
- $3 off the purchase of 3. See in store coupon for details.
Final Price:  $1.88 ea wyb 3

Keebler Snacks or Crackers [Sale 2 for $5]  - 4.24-16 oz. pkg. - Town House crackers, Rite Bites or Granola Fudge bars or 8 ct. pkg. - Rice Krispies treats - Selected varieties
-$1/2 Keebler/Sunshine Crackers / oz + - 1/29 RP
Final Price:  $2.00 ea wyb 2

Orville Redenbacher's Microwave Popcorn [2 for $6]  - 6 ct. pkg. or 10 ct. single serve bags - All varieties
-$0.75/2 Orville Redenbacher 3pk + - 1/22 SS
Final Price:  $2.63 ea wyb 2

Progresso Traditional or World Recipes Soups [4 for $5] - 18.5-19 oz. canSelected varieties
-$1/4 Progresso Soups - 1/8 GM, 2/5 GM
Final Price:  $1 ea wyb 4

Pepsi - $3.89 - 12 pack - 12 oz. cans
-$0.55/1 Pepsi product 12 pk
Final Price:  $3.34 ($2.89) ea

StarKist Chunk Light Tuna [47¢] - Limit 4 per order5 oz. can - In oil or water

Brawny Paper Towels or Northern Bath Tissue [$5.99] - 6-8 roll pkg. - Paper towels or 12 roll pkg. - Double rolls bath tissue
- $1/1 Brawny Paper Towels
Final Price:  $4.99 ea

Huggies Wipes or Jumbo Pack Diapers [$9.88] - 12-50 ct. pkg. - Diapers or 360 ct. box - WipesSelected varieties
-$1.50/1 Huggies Diapers - 2/12 SS
-$2.00/1 Huggies Little Snugglers, Little Movers, or Overnites - 2/12 SS
-$0.50/1 Huggies Wipers - 2/12 SS
Final Price:  As low as $7.88 for diapers and $9.38 ($8.88) for wipes

Kleenex Facial Tissues [3 for $5] - 50-184 ct. pkg.Selected varieties
-$0.50/3 Kleenex Boxes - 2/12 SS
Final Price:  $1.50  ($1.33) ea wyb 3

Lubriderm or Aveeno Lotion [$5.99] - 7.3-16 oz. bottleSelected varieties
-$2/1 Lubriderm - 1/8 SS
-$1/1 Aveeno - 1/8 SS
Final Price:  $3.99 for Lubriderm and $4.99 for Aveeno

Tidy Cats Scoopable Cat Litter [$7.99] - 20 lb. pkg.Selected varieties
-$1/1 Tidy Cat 7lb + - 1/29 RP
Final Price:  $6.99 ea

Lloyd's Barbeque or Chi-Chi's Seasoned Beef [$4.99] - 18 oz. pkg. - All varieties
-$1/1 Lloyds Barbeque - 2/12 SS
-$1/1 Lloyds Barbeque
Final Price - $3.99

Chobani Greek Yogurt [10 for $10 or $1 Each] - 6 oz. cup - All flavors
-$0.30/1 Chobani 6 oz
Final Price:  $0.70 ($0.40) ea

Yoplait Light, Parfait or Go-Gurt Yogurt [2 for $4]- 2-8 ct. pkg.Selected varieties
-$0.75/2 Yoplait Go-gurt, Trix multipack, kids cup, or Splitz - 1/8 GM, 2/5 GM
-$0.75/1 Yoplait Yogurt with Granola - 1/8 GM, 2/5 GM
-$0.40/6 Yoplait Yogurt (Orig, Light,Thick&Cream, Whips) - 1/8 GM, 2/5 GM
Final Price:  as low as $1.25 ea for Yoplait Yogurt with Granola

Gorton's Breaded Fish Sticks or Fillets [Reg. $7.29 - Buy One Get One FREE]- 14-24.5 oz. pkg.Selected varieties
-$1/2 Gorton's Items
Final Price:  I am not sure how these will ring up (1 @ $7.29 and 1 @ $0.00 or 1 @ $3.64 and one at $3.65) that will depend on if you have to buy 4 to get the $1 off or if you can just buy the 2.

Some of my discoveries in store to go with some coupons we already have:


Village Hearth Buns - $3.69
-$1/2 - 1/8 SS
Final Price:  $3.19 ea wyb 2

Pepperidge Farm Very Thin Bread - $3.79
-$0.40/1 - 1/8 SS
Final Price:  $3.59 ($3.39) ea

French's Onions 2.8 oz - $1.85
-$0.50/1 - 2/12 SS
Final Price:  $1.35 ($0.85) ea

Dole Crushed Pineapple 8 oz - $0.92
-$0.50/2 - 1/29 RP
Final Price:  $0.67 ($0.42) ea wyb 2

Dole Fruit in a Bowl - $2.79
-$1/2 - 1/8 SS
Final Price:  $2.29 ea

Dole Parfaits - $2.79
-$0.75/1 - 1/15 SS
Final Price:  $2.74 ea

Dole Fruit Crisps - $2.56
-$0.75/1 - 1/15 SS
Final Price:  $1.81 ea

Dole Natural Fruit - $2.45
-$1/2 - 1/8 SS
Final Price:  $1.95 ea wyb 2

Musselman 6pk Applesauce - $2.59
-$0.75/2 - 1/8 SS
Final Price:  $2.22 ea wyb 2

Campbell's Cream of Mushroom soups - 4/$5.00
-$0.25/4 - 1/15 SS
Final Price:  $1.19 ($1.13) ea wyb 4

Campbell's Condensed Soups - $1.50 ea
-$0.40/3 - 1/8 SS, 2/12 SS
Final Price:  $1.37 ($1.23) ea wyb 3

Swanson Flavor Boost - $2.49

Campbell's Chunky Healthy Request Soup - $2.14
-$0.50/4 - 2/5 SS
Final Price:  $2.02 ($1.89) ea wyb 4

Campbell's Select Harvest Soup - 3/$5
-$0.50/4 - 2/5 SS
Final Price:  $1.55 ($1.42) ea wyb 4

Hamburger Helper - $2.00
-$1/5 - 1/8 GM
-$0.75/3 - 2/5 GM
-$0.50/4 Hamburger Helper
Final Price:  as low as $1.75 ea 

Swanson Premium Chicken 12.5 oz - $3.99
-0.50/2 - 1/22 SS
Final Price:  $3.74 ($3.49) ea wyb 2

Hormel Chili - no beans - 10.z oz - $1.89
-$0.55/2 - 1/15 SS
-$0.55/2 Hormel Chili
Final Price:  $1.62 ($1.34) ea wyb 2

Kraft Homestyle Macaroni and Cheese - $2.00
-$1/1 - 1/29 SS
Final Price:  $1.00 ea

Prairie Farms Half Gallon Ice Cream - $3.69
$1/2 - 1/29 RP
Final Price:  $3.19 ea wyb 2

Stouffers Dinners for Two - $6.99
-$2/1 - 1/29 RP
Final Price:  $4.99

Bertolli Meal Soup - $6.99
-$1/1 - 1/29 RP
Final Price:  $5.99 ea

Tyson Anytizer Bags - $9.19
-$1/1 - 1/22 SS
Final Price:  $8.19 ea

Pillsbury Toaster Struedel and Toaster Scrambles - $2.69
-$0.50/2 - 1/8 GM, 2/5 GM
Final Price:  $2.44 ($2.19) ea wyb 2

Jimmy Dean Pancakes & Sausage on a stick - $8.59
$1/1 - 2/5 RP
Final Price:  $7.59 ea

Hot Pockets - $2.49


Pagoda Egg Rolls - $3.49
-$1/1 - 1/15 SS
Final Price:  $2.49 ea

Super Pretzels - $2.79
-$0.50/1 - 2/19 RP
Final Price:  $2.29 ($1.79) ea

Farm Rich products - $5.99
$1.50/2 - 1/15 SS
Final Price;  $5.24 ea wyb 2

Totinos Pizza Rolls 15ct box - $1.59
-$0.40/2 - 12/11 SS, 1/8 GM, 1/29 SS
Final Price:  $1.39 ($1.19) ea wyb 2

Green Giant Box Vegetables - $1.99
-$0.60/3 - 1/8 GM
Final Price:  $1.79 ea wyb 3

New York Garlic Knots, Original Bread, & Breadsticks - $2.00
-$1/1 NY Garlic Knots - 1/15 SS
-$0.40/1 NY product - 1/15 SS
Final Price:  $1.20 for any product or $1 for Garlic Knots

Rhodes Warm n Serv Rolls - $2.29
-$1/1 - 2/5 RP
Final Price:  $1.29 ea 

Rhodes Anytime Cinnamon Rolls in pan - $4.19
-$1/2 - 1/22 RP, 2/5 RP
Final Price:  $3.69 ea wyb 2

Jack's Pizza - 3/$11
-$1/3 - 1/29 RP
Final Price:  $3.33 ea wyb 3

Uncle Ben's Country Inn Rice - $1.00
$1/4 - 1/22 RP
Final Price:  $0.75 ea wyb 4

Uncle Ben's Microwave Rice - $1.79
B3G1F - 1/8 RP
Final Price:  $5.37 total for 3 Microwave pouches and 1 Country Inn Rice

Ken's Salad Dressing - 3/$10
$1/2 - 1/8 SS
Final Price:  $2.83 ea 

Heinz 57 - $3.99
-$1/1 - 1/29 SS
Final Price:  $2.99 ea

Ragu - $1.99
-$1/2 - 1/29 RP
Final Price:  $1.49 ea

Kraft Parmesan Cheese 8 oz - $3.28
-$0.55/1 - 2/12 SS
Final Price:  $2.73 ($2.18) ea 

Prego Smart Pasta Sauce - $2.25 (GLUTEN FREE!)
-$0.75/2 - 1/8 SS
Final Price: $1.88 ea wyb 2


Prego Pasta Sauce - $2.25
-$0.75/3 - 1/8 SS
Final Price:  $2.00 ea wyb 3


No Yolk Noodles - $1.50
-$0.40/1 - 11/6 RP
Final Price: $1.10 ($0.70) ea 


Betty Crocker Supreme Bars - $2.50
-$0.75/2 - 2/5 GM
Final Price:  $2.13 ea wyb 2

King Arthur Flour - $3.99
-$0.55/1 - 11/13 SS
Final Price:  $3.44 ($2.89) ea 

Bisquick 20oz - $1.84
-$0.50/1 - 2/5 GM
Final Price:  $1.34 ($0.84) ea

Mrs. Dash - $2.00
-$0.50/1 - 2/12 SS
Final Price:  $1.50 ($1.00) ea

Welch's Squeeze Jelly - $2.89
-$0.55/1 - 2/12 RP
Final Price:  $2.34 ($1.79) ea 


**Disclaimer: This post may contain affiliate links. Please refer to my disclosure policy for further information.

No comments:

Post a Comment