Facebook Like

Follow me on Twitter

Tuesday, January 10, 2012

What time is it? It's time for lunch....now, let's talk dinner! (1/10/12)



Time flies when you're having fun!

First, let's review last nights meal.  We made Slow Cooker Pork Chops II.  Since this was my first time making this recipe, I followed it as written. The pork chops were so tender, that when we were trying to get them out of the slow cooker, they were falling apart.  I served a pasta and green beans with garlic and seasoning salt with our pork chops.  The kids were asking for more!

 Tonight, for dinner, we are making Mashed Potato Bowls.  We are a family of 5, and $4+ per bowl is just something we are not comfortable paying.  So, I thought, "Hey I can make that!."  This is an easy enough meal that you can just keep the ingredients on hand and in about 10 minutes your meal can be ready to eat.  No defrosting necessary!


Mashed Potato Bowls:


Cook the following items according to package directions:


Instant potatoes such as Hungry Jack or Idahoan (We prefer the garlic flavored ones, but whatever kind you want will work) - If you would rather peel, boil, and mash your potatoes, I'm sure it would be just that much better.  (You can find these for about a $1 most of the time - servings approx 4)


Canned Gravy such as Heinz or Campbell's  (You can find these for about $1 most of the time - servings - approx 5)


Corn - We have tried frozen and canned both and they are both fine.  We do prefer to buy our frozen corn from Schwan's.  My kids say it is the closest to "real" sweet corn. (You can pick this up for about $1.25/can serves 4 or $4.99 for a 13 serving bag from Schwans)


Popcorn Chicken - We prefer the Tyson Anytizer because it has a little bit of spice to it.  (This is around $7.99/bag (approx 9 servings), sometimes cheaper if there is a sale


Cheese - We use a little bit of shredded cheese on the top, whatever you have on hand should be fine (I have not tried mozzarella though) (This is approx $2/ bag - serves approx 8 for a 2 cup bag)


Layer the items in the above order in your bowl, and you are done!


You can make these for about $1.91 per bowl at home instead of $3.99 per bowl.  That is also pricing based on no coupons!

No comments:

Post a Comment